Dentální hygiena

Jak pečovat nejen o zuby

Dodržováním ústní hygieny zodpovídá klient za své zdraví dutiny ústní. Cílem je odstranění zbytků potravy a plaku. Každému je třeba doporučit pomůcky pro ústní hygienu individuálně podle podmínek v dutině ústní po motivaci, instruktáži, odstranění plaku a zubního kamene.

Dentální hygienu nabízíme také dětem. Správné návyky při čištění zubů doplněné kontrolami předejde v budoucnu problémům s kazy i dásněmi.

Individuální pomůcky dentální hygieny

Zubní kartáčky ruční, vhodné jsou s krátkou pracovní částí se syntetickými vlákny, se zaoblenými konci. Tvrdé zubní kartáčky jsou zcela nevhodné, poškozují zub i dáseň.

Zubní kartáčky elektrické jsou především pro hendikepované a výhodné jsou u méně zručných pacientů. Vhodné jsou rotačně - vibrační nebo sonické. S výběrem poradí naše dentální hygienistka.

Jednosvazkové zubní kartáčky pro čištění obtížně čistitelných míst zubním kartáčkem, pro čištění mezer, mezičlenů a fixních ortodontických aparátů.

Existují různé metody čištění zubů, správnou je třeba určit individuálně na základě vyšetření zubů a dásní.

Kromě kartáčku doporučujeme pomůcky pro čištění mezizubních prostor, kam řadíme:

  • zubní nit pro úzké prostory mezi zuby, boční plochy odchylně postavených zubů. Pro začátečníky je lepší voskovaná, zkušenější mohou užívat nevoskovanou, která stírá efektivněji.
  • mezizubní kartáčky, které odstraňují plak v širších a širokých mezizubních prostorách, mezikořenové prostory, kolem implantátů, mezičlenů a okrajů korunek.
  • párátka na čištění širších mezizubních prostor a na odstranění zbytků potravy, používala se dříve. Lze jím masírovat dáseň kolem celého zubu.
  • stimulátor na masáž dásní zejména po chirurgickém zákroku na parodontu, vhodný na masáž dásně v mezikořenovém prostoru.
  • irigátor odstraňuje zbytky jídel, nikoliv plak. Nesmí se užívat při implantátech.
  • lopatka na jazyk čistí povrch jazyka, při zvýšeném povlaku a hlubších rýhách.

Pasty: fluor působí antimikrobiálně, remineralizuje, snižuje citlivost zubních krčků. Zubní pasty na snížení citlivosti zubních krčků uzavírají dentinové kanálky a přerušují vedení vzruchů různými látkami.

Ústní vody s fluorem působí proti zubnímu kazu, mohou obsahovat protizánětlivé látky.

Gely ulpívají déle na místě, proto působí efektivněji.

 

Dentální pomůcky můžete zakoupit přímo u nás v ordinaci.
Nabízíme mezizubní kartáčky Curaprox a TePe.

CuraproxTePe